We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line U 9560 Lock and Door Reinforcer, 2-3/8 in Backset, 1-3/4 in Thick Door, Brass
SKU
ORG9613191
by PRIME LINE
$38.77 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps prevent break-ins
- Accommodates key-in knob locksets or deadbolts or combination locksets
- Easy to install
- Double hole application
- For use on wood or metal doors with mortise or drive in latches
Category: Door Hardware
Reinforces and repairs doors. Assists in preventing forced entry. Use on wood or metal doors with mortise or drive-in latches. Accommodates key-in knob locksets and deadbolts or combination locksets.
| Backset Size | 2-3/8in |
|---|---|
| Bore Size | 2-1/8in |
| Door Thickness | 1-3/4in |
| Finish | Brass |
| Height | 5.125in |
| Hole Spacing | 3-5/8in |
| Includes | (4) 10 x 1 in Combo Screws (4) 10-32 Hex Nuts (4) 8 x 5/8 in Phillips Truss Head Screws |
| Material | Brass |
| Suitable for | 2-3/8 in Backset and 1-3/4 in Thick Door |
| Width | 3-7/8in |
| Weight (lbs) | 1.0400 |
|---|---|
| Brand | PRIME LINE |
| UPC | 049793095602 |
| MPN | U 9560 |

Log In