We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line U9550 Lock and Door Reinforcer, 2-3/4 in Backset, 1-3/4 in Thick Door, Brass, Brass, 9 in H, 4-5/16 in W
SKU
ORG3849577
by Prime-Line
$35.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps prevent break-ins
- Accommodates key-in knob locksets or deadbolts
- Easy to install
- For use on wood or metal doors with mortise or drive in latches
Category: Door Hardware
Reinforces and repairs doors. Assists in preventing forced entry. Use on wood or metal doors with mortise or drive-in latches. Accommodates key-in knob locksets or deadbolts.
| Backset Size | 2-3/4in |
|---|---|
| Bore Size | 2-1/8in |
| Door Thickness | 1-3/4in |
| Finish | Brass |
| Height | 5.25in |
| Includes | (2) 10 x 1 in Combo Screws (2) 10-32 Hex Nuts (4) 8 x 5/8 in Phillips Truss Head Screws |
| Material | Brass |
| Suitable for | 2-3/4 in Backset and 1-3/4 in Thick Door |
| Width | 4-5/16in |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9000 |
| UPC | 049793095503 |
| MPN | U9550 |

Log In