We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PrivaScreen Blackout Privacy Filter for 21.5" Widescreen Flat Panel Monitor, 16:9 Aspect Ratio
SKU
FEL4807001
by Fellowes
$78.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Blacks out screen image when viewed from the side to prevent prying eyes from reading your screen, while keeping a crystal clear screen image from straight-on view.
- Protects screen from scratches and fingerprints and is easy to attach and remove.
- Reversible; matte side helps reduce glare and filter is compatible with touchscreen laptops and monitors.
- Supports compliance with privacy regulations including HIPAA.
Category: Monitor Accessories
Privacy You Can Trust. Blacks out screen image when viewed from the side to prevent prying eyes from reading your screen. Crystal clear screen image from straight-on view. Protects screen from scratches and fingerprints and is easy to attach and remove. Compatible with touchscreen laptops and monitors. Supports compliance with privacy regulations including HIPAA. Diagonal Monitor Size: 21.5"; Fits Device Type: Flat Panel Monitor; Frame Type: Frameless; Mounting: Mounting Tabs/Double-Sided Tape.
| Aspect Ratio | 16:09 |
|---|---|
| Compliance Standards | TAA Compliant |
| Diagonal Monitor Size | 21.5" |
| Filter Material | Polyethylene |
| Filter Tint | Black |
| Fits Device Type | Flat Panel Monitor |
| Frame Type | Frameless |
| Global Product Type | Frameless Monitor Filters |
| Height | 10.56" |
| Mounting Details | Mounting Tabs/Double-Sided Tape |
| Package Includes | Double-Sided Tape; Adhesive-Backed Tabs |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Widescreen | Yes |
| Width | 18.75" |
| UPC | 043859660179 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1000 |
| MPN | 4807001 |
| Brand | Fellowes |

Log In