Romex 10/2UF-WGX100 Type UF-B Building Wire, #10 AWG, 100 ft L, Gray Nylon Sheath
SKU
ORG6432579
by Romex
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Copper conductors are annealed (soft) copper, solid or compressed stranded
- Phase conductors are PVC insulated, nylon jacketed, color coded for identification purposes
- Jacketed with sunlight, moisture and fungus-resistant gray PVC
- Underground feeder and branch circuit cable
- For feeder to outside post lamps, pumps and other loads
Category: Building Wires
Type THHN insulation, rated 90 deg C, 600 V. Gray PVC jacket. For applications of direct burial, dwellings not exceeding 3 floors above grade, underground feeder to outdoor lighting or apparatus, exposed or concealed wiring in damp, moist, wet, dry and corrosive locations, general branch circuit wiring and new wiring or replacement wiring. Flame-retardant, moisture, fungus and corrosion-resistant. Sunlight-resistant jacket. JC-30B Federal specification, ASTM B-3, ASTM B-8 and NY state DOS 16120-880923-2002. UL listed.
| Conductor Insulation | PVC |
|---|---|
| Conductor Material | Copper |
| Current Rating | 30A |
| Length | 100in |
| Number of Conductors | 2 |
| Operating Temperature | 90deg C |
| Sheath Color | Gray |
| Sheath Material | Nylon |
| Strands per Conductor | 2 |
| Type | UF-B |
| Voltage Rating | 600V |