S-Line 20-EE2-9802X12 Lifting Sling, 2 in W, 12 ft L, 2-Ply, 6200 lb Vertical Hitch, Polyester, Gray
SKU
ORG6136378
by S-Line
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lightweight and economical
- Single-ply and double-ply styles
- Tri-lingual warning tags
- Reinforced loop ends with protective wear sleeve
- Flat eye loops on 1 in width
- Tapered eye loops on 2 in, 3 in and 4 in widths
- Shrink wrap package
- Durable service inspection tag helps track usage
Category: Automotive Lifts & Stands
Flexible and resistant to abrasion, Ancra's line of durable polyester twisted eye to eye slings are built for strength and durability. Eye to eye web slings are available in 1 in, 2 in, 3 in and 4 in web widths in single- and double-ply models. Lightweight and economical 9.8 lb. Polyester webbing single-ply and double-ply styles industry compliant sewn in warning tags reinforced eyes tapered eyes on 2 in, 3 in and 4 in widths complies with WSTDA - WS-1-Type IV CL7 web slings.
| Basket Hitch Capacity | 12400lb |
|---|---|
| Choker Hitch Capacity | 4950lb |
| Color | Gray |
| Eye Type | Loop |
| Length | 12in |
| Material | Polyester |
| Number of Plies | 2 |
| Vertical Hitch Capacity | 6200lb |
| Width | 2in |