We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Accent F40V ACC 605 Privacy Lever, 2 Grade, Brass
SKU
ORG7784226
by Schlage
$36.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lever design pairs well with traditional styles like antique furniture as well as more modern transitional styles
- For more than 95 years, Schlage has offered durable door hardware in a range of unique style combinations to express any personality
- Pushbutton privacy function locks from the inside by pressing on the pushbutton
- Pushbutton privacy function automatically unlocks from the inside when the lever is rotated or from the outside in an emergency with the included pin key
- Easy installation with Phillips screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- Graded better in residential security, durability and finish
- For residential single and multi family doors
Category: Door Hardware
Accent lever bed and bath lock in bright brass.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2-1/4 in L x 5-1/2 in W x 2-3/4 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Bright Brass |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1100 |
| UPC | 043156791620 |
| MPN | F40V ACC 605 |

Log In