We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage B60622 Deadbolt, Matte, 2-3/8 x 2-3/4 in Backset, C Keyway
SKU
ORG5862149
by Schlage
$51.10 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy installation, one-person project
- Pick and bump resistant
- Adjusts to fit all standard door preparations
- Quality finishes for lasting beauty
- Unique snap and stay design
- Graded excellent in residential security, durability and finish
- For residential single and multi-family doors
Category: Door Hardware
Single cylinder deadbolt in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Dimensions | 0.879 in L x 2.39 in W x 2.39 in Hin |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadbolt Latch |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Size | 1.13 x 2.75in |
| Strike Type | Round Corner |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6800 |
| UPC | 043156228904 |
| MPN | B60N622 |

Log In