We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Birmingham Series F51A VBIR619ADD Entry Lever Lockset with Addison Trim, Solid Brass, Satin Nickel
SKU
ORG5507629
by Schlage
$71.15 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Keyed entry function unlocks when door is opened from the inside, allowing you to leave quickly, conveniently and re-enter easily
- Works with right and left swing doors
- Fit standard pre-drilled doors
- Finishes coordinate easily with plumbing and lighting fixtures
- Use a key from the outside or manually rotate the interior turn button to lock and unlock
- Lock and finish backed by limited lifetime warranty
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- Graded excellent in residential security, durability and finish
Category: Door Hardware
Birmingham lever with Addison trim keyed entry lock in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Dimensions | 2.25 in L x 5.38 in W x 4 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.5000 |
| UPC | 043156278503 |
| MPN | F51A VBIR619ADD |

Log In