We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Broadway Series F40VBRW619 Privacy Door Lever, Metal, Satin Nickel
SKU
ORG1961366
by Schlage
$58.26 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy three-step installation, only a screwdriver needed
- Lever design pairs well with contemporary styles and minimalist, open floor plans
- For more than 95 years, Schlage has offered durable door hardware in a range of unique style combinations to express any personality
- Pushbutton privacy function locks from the inside by pressing on the pushbutton
- Pushbutton privacy function automatically unlocks from the inside when the lever is rotated or from the outside in an emergency with the included pin key
- Easy installation with Phillips screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- Graded better in residential security, durability and finish
- For back-lighting, border lighting, cove lighting, edge lighting, path and contour marking
Category: Door Hardware
Broadway lever bed and bath lock in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Tubular |
| Dimensions | 2.38 in L x 5.35 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0800 |
| UPC | 043156368303 |
| MPN | F40VBRW619 |

Log In