We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Connect Series BE469ZP V CAM 619 Deadbolt, Grade 1 Grade, Keyed Key, Satin Nickel, 2-3/8, 2-3/4 in Backset
SKU
ORG7419146
by Schlage
$239.23 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Pair with a Z-Wave smart home or security system like Samsung SmartThings or ring alarm to lock and unlock from anywhere
- Use the fingerprint-resistant touchscreen and share up to 30 access codes instead of keeping track of spare keys
- Secure encryption with S2 security
- Built-in alarm senses potential door attacks
- Easy to install with just a screwdriver
- Fingerprint-resistant touchscreen helps keep access codes private
- Patented Snap n Stay technology snaps the deadbolt onto the door so both hands are free during installation
Category: Home Doors & Hardware
Connect Smart deadbolt with alarm with Camelot trim, Z-Wave Plus enabled in satin nickel.
| Alarm Type | Audible |
|---|---|
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
| Backset Type | Adjustable |
| Battery Life | Up to 6 Months |
| Bolt Throw Size | 1in |
| Bolt Type | Motorized |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Deadbolt Latch Throw | 1in |
| Dimensions | 3 x 8 x 2 |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Key Type | Keyed |
| Keypad Included | Yes |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadbolt Latch |
| Lighted Keypad | Yes |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of User Codes | 30 |
| Operating System Compatibility | Schlage Home App Apple HomeKit Google Assistant Amazon Alexa |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 1in |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Size | 1.13 x 2.75in |
| Strike Type | Round Corner |
| Download PDF File |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0500 |
| UPC | 043156035496 |
| MPN | BE469ZP V CAM 619 |

Log In