We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Elan F40 ELA 626 Privacy Lever, 2 Grade, Zinc, Satin Chrome
SKU
ORG8245250
by Schlage
$47.41 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy three-step installation, only a screwdriver needed
- Quality materials and construction for exceptional security
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi family doors
Category: Door Hardware
Elan lever bed and bath lock in satin chrome.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2.44 in L x 5.25 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Chrome |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 1.0500 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156988341 |
| MPN | F40ELA626 |

Log In