We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F 60VPLY/GEO619 Handleset, Keyed Different Key, 1 Grade, Brass, Satin Nickel
SKU
ORG9832775
by Schlage
$130.76 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- One tool installation - installs with just a Phillips screwdriver
- Patented through bolt slides up and down so you don't have to patch/redrill your door
- Graded excellent in residential security, durability and finish
- Inside trim, levers are zinc-plated to match finishes indicated
- F Series keying handlesets are 5-pin tumbler with two keys per lock
- Outside trim, handlesets are solid forged brass, wrought brass trim rings with concealed security inserts
- The cylinder trim rings are reinforced by a tapered die-cast security insert installed under the trim ring for resistance to wrenching or prying the cylinder unit
- For residential single and multi-family doors
Category: Door Hardware
Plymouth handleset with single cylinder deadbolt and Georgian knob in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1in |
| Bolt Type | Mechanical |
| Center to Center | 5-1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Deadbolt Latch Throw | 1in |
| Design | Round |
| Dimensions | 7/8in |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-7/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Grip Center to Center | 8-3/8 to 9-7/8in |
| Handle Type | Handleset with Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Key Type | Keyed Different |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadbolt Latch and Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Overall Height | 18.06in |
| Projection Size | 1/2 1in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Size | 1.13 x 2.75in |
| Strike Type | Full Lip Square Corner |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.7500 |
| UPC | 194555147317 |
| MPN | F 60VPLY/GEO619 |

Log In