We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F Series F58 PLY 622 Exterior Handleset, AAA Grade, Different Key, Forged Brass, Matte, 2-3/8, 2-3/4 in Backset
SKU
ORG8814436
by Schlage
$106.82 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed for strength and durability
- Installs in minutes with a screwdriver
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Plymouth exterior handleset grip with exterior single cylinder deadbolt in matte black.
| Backset Size_UOM | in |
|---|---|
| Color | Black |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Dimensions | 12-13/32 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-7/8in |
| Finish | Matte Black |
| Grip Center to Center | 8-3/8 to 9-7/8in |
| Handle Type | Handleset Grip Only |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | No |
| Key Type | Different |
| Keyway Type | C |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Overall Height | 18.06in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Type | Full Lip Round Corner |
| Weight (lbs) | 3.0400 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156181407 |
| MPN | F58PLY622 |

Log In