We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage F80CSVORB626 Knob Lockset, Brass, Satin Chrome
SKU
ORG6786974
by Schlage
$50.64 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
For professional needs such as small apartments, churches, restrooms and small offices, specifically designed where basic security needs or specific codes must be met, but usage is low to moderate. Outside knob is fixed, entrance by key only, inside knob always unlocked. 1-Piece knob for better security and appearance. Solid brass trim and all metal parts. Wrought brass exposed trim. Pressure cast zinc tubular lock housing. Key removable outside knob for easy cylinder replacement. 3-Piece assembly for easy installation. SecureKey technology enables you to re-key your locks in seconds.
Category: Keys & Locks
Light commercial Orbit knob single cylinder Storeroom lock in satin chrome.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.88 in L x 2.75 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Chrome |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Square Corner T Strike |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 043156939879 |
| MPN | F80CSVORB626 |

Log In