We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage FB50NVBEL505 Knob Lockset, 2 Grade, Keyed Alike Key, Steel, Brass, 2-3/8 x 2-3/4 in Backset, K4 Keyway
SKU
ORG3019742
by Schlage
$61.41 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Deadbolt thrown or retracted by key from outside or by inside turn unit
- Bolt deadlocks when fully thrown
- Turn button locking
- For heavy-duty residential and light-duty commercial doors
Category: Keys & Locks
Single cylinder deadbolt and Bell knob keyed entry lock in bright brass.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1in |
| Bolt Type | Mechanical |
| Center to Center | 5-1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Deadbolt Latch Throw | 1in |
| Design | Tulip |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Bright Brass |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Key Type | Keyed Alike |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadbolt Latch and Deadlatch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 2 |
| Overall Height | 8.11in |
| Projection Size | 1/2 1in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Size | 1.13 x 2.75in |
| Strike Type | Full Lip Radius Corner |
| UPC | 043156171354 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.8000 |
| MPN | FB50NVBEL505 |
| Brand | Schlage |

Log In