We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage FE595VCAM/ACC 716 Keypad Lock with Flex-Lock, Metal, Aged Bronze, 2-3/8 x 2-3/4 in Backset
SKU
ORG5786447
by Schlage
$137.90 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Patented commercial-grade clutching motor drive, tested to one million cycles
- Vandal-resistant clutching lever and knob design
- Code control, 6-digit programming code required to add and delete user codes
- Warning code sounds after four incorrect codes entered, keypad disabled for 30 sec
- Mechanical key override, patent pending
- 19 user code capacity, 10, 000 user code combinations
- Easily programmed right at the keypad, no need to remove inside escutcheon
- Reversible lever fits both left and right hand doors
- Emergency exit feature, allows for panic-free exit
- Silicone rubber, wear-resistant buttons with LED backlight
Category: Door Hardware
Keypad lever with Flex Lock with Camelot trim and Accent lever in aged bronze.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Battery Life | Up to 1 Yearyears |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Design | Wave |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Aged Bronze |
| Handle Type | Lever |
| Interior Handle Type | Lever |
| Keypad Included | Yes |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Lighted Keypad | Yes |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Number of User Codes | 19 |
| Power Source | Battery |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.8000 |
| UPC | 043156901142 |
| MPN | FE595VCAM/ACC 716 |

Log In