We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Flair F51A V FLA 505 Entry Lever Lockset, Keyed Different Key, 2 Grade, Brass
SKU
ORG8811085
by Schlage
$53.71 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keyed entry function unlocks when door is opened from the inside, allowing you to leave quickly, conveniently and re-enter easily
- Works with right and left swing doors
- Fit standard pre-drilled doors
- Finishes coordinate easily with plumbing and lighting fixtures
- Use a key from the outside or manually rotate the interior turn button to lock and unlock
- Lock and finish backed by limited lifetime warranty
- Easy installation with Phillips screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- Graded excellent in residential security, durability and finish
Category: Door Hardware
Flair lever keyed entry lock in bright brass.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Dimensions | 2.25 in L x 5.38 in W x 2.75 in Hin |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Bright Brass |
| Handle Type | Lever |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 2.6500 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156792191 |
| MPN | F51A V FLA 505 |

Log In