We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Georgian F40VGEO716 Privacy Door Knob, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, Brass, Aged Bronze
SKU
ORG9147836
by Schlage
$34.54 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy 3-step installation, only a screwdriver needed
- Quality materials and construction for exceptional security
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi-family doors
Category: Door Hardware
Georgian knob bed and bath lock in aged bronze.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.31 in L x 2.75 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/4 to 1-3/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Aged Bronze |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 2.2500 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156889983 |
| MPN | F40VGEO716 |

Log In