We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Ives Artisan SP261B3 Flush Bolt, 4 in L Bolt, Brass
SKU
ORG6527048
by Schlage
$34.43 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Projected position 5/16 in diameter bolt head, 3/4 in throw O.A Size 4 in L x 3/4 in W x 1-1/8 in D Polybagged, with screws
Category: Door Hardware
Deep cup for good finger hold and easy operation. Unique spring design holds bolt automatically in retracted or projected position. 5/16 in Dia bolt head, 3/4 in throw. O.A. Size 4 in L x 3/4 in W x 1-1/8 in D. Polybagged. Screws included.
| Bolt Length | 4 in |
|---|---|
| Finish | Polished Brass |
| Height | 5.95 in |
| Includes | Screws |
| Length | 4 in |
| Material | Brass |
| Suitable for | Wooden Double Doors |
| Throw Size | 3/4 in |
| Width | 3/4 in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| UPC | 044074076776 |
| MPN | SP261B3 |

Log In