We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage J Series J10 SOL 619 COL Non-Locking Passage Lock Set with Trim, Lever Handle, Zinc, Satin Nickel
SKU
ORG9996570
by Schlage
$43.27 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Assured to fit on standard pre-drilled doors
- Lever design pairs well with the modern, clean lines of contemporary and urban design
- Always unlocked for ease of entry
- Easy installation with screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Solstice hall and closet leverset with Collins trim in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 to 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Solstice |
| Dimensions | 2.5 in L x 5.46 in W x 2.9 in Hin |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 3 |
| Strike Size | 1-5/8 x 2-3/4in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 1.6700 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156008032 |
| MPN | J10SOL619COL |

Log In