We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage J Series J40 STR 622 Privacy Door Lockset, Turn Button Lock, Knob Handle, Metal/Zinc, Matte Black
SKU
ORG8790727
by Schlage
$30.75 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Assured to fit on standard pre-drilled doors
- Knob design pairs well with traditional and transitional styles like colorful vases and patterned pillows
- Locks from the inside with a turn button
- Unlocks from the inside with a turn button or from the outside with coin turn
- Easy installation with screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- For residential single and multi family doors
Category: Home Doors & Hardware
Stratus knob bed and bath lock in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.38 in L x 2.63 in W x 2.63 in H |
| Door Thickness | 1-3/4 to 1-3/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Turn Button |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Strike Size | 1-5/8 x 2-3/4in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 0.9400 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 194555037700 |
| MPN | J40STR622 |

Log In