We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage J Series JH59LAS619RH Inside Handleset, 3 Grade, Brass, Satin Nickel, Right Hand
SKU
ORG3075199
by Schlage
$61.45 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Category: Door Hardware
Interior LaSalle lever and interior single cylinder deadbolt Thumbturn - right handed in satin nickel.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Center to Center | 5-1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Wave |
| Dimensions | 2.44 in L x 5.32 in W x 8.07 in H |
| Door Handing | Right Handed |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Finish | Satin Nickel |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Mounting Hardware |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2 1in |
| Security Grade | Grade 3 |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2000 |
| UPC | 043156785704 |
| MPN | JH59LAS619RH |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In