We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Plymouth F40 PLY 605 X 625 Privacy Door Knob Set, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, Brass, Chrome
SKU
ORG8933327
by Schlage
$39.32 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy 3-step installation, only a screwdriver needed
- Quality materials and construction for exceptional security
- Quality finishes coordinate with plumbing and lighting
- For residential single and multi-family doors
Category: Door Hardware
Plymouth knob bed and bath lock in bright brass and bright chrome.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.31 in L x 2.75 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/4 to 1-3/8in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Bright Brass/Bright Chrome |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3800 |
| UPC | 043156988495 |
| MPN | F40 PLY 605 X 625 |

Log In