We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Plymouth Series F51APLY622 Keyed Entry Knob, Brass/Zinc, Matte
SKU
ORG3319803
by Schlage
$49.52 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Keyed entry function unlocks when door is opened from the inside, allowing you to leave quickly, conveniently and re-enter easily
- Works with right and left swing doors
- Finishes coordinate easily with plumbing and lighting fixtures
- Use a key from the outside or manually rotate the interior turnbutton to lock and unlock
- Lock and finish backed by limited lifetime warranty
- Easy installation with Phillips screwdriver
- Self-aligning screw holes make installation easy and hassle-free
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- Universal latches slide easily into place and require no tools or manual adjustments
- For back-lighting, border lighting, cove lighting, edge lighting, path and contour marking
Category: Door Hardware
Plymouth knob keyed entry lock in matte black.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Design | Round |
| Dimensions | 2.31 in L x 2.75 in W x 2.75 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Matte Black |
| Handle Type | Knob |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | Yes |
| Key Type | SC1 |
| Keyway Type | C |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Deadlatch |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Projection Size | 1/2in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 2 |
| Strike Size | 1.63 x 2.25in |
| Strike Type | Round Corner Square Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Weight (lbs) | 0.6300 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156420704 |
| MPN | F51APLY622 |

Log In