We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Plymouth F58PLY716 Handleset, Keyed Different Key, Brass, Aged Bronze
Delivered in 2-4 business days
For residential single and multi-family entrance doors. Deadbolt thrown or retracted by key from outside or by inside turn unit. Latch retracted by thumbpiece from inside or outside grip. Solid forged brass outside trim, wrought brass trim rings with concealed security inserts. Wrought brass inside trim. Wrought brass cylinder trim rings reinforced by tapered die-cast security insert for resistance to wrenching or prying. Ultima Lifetime Anti-Tarnish finish on all exterior parts. Door preparation of 1-1/2 in or 2-1/8 in deadbolt and 2-1/8 in latchbolt crossbore, 7/8 in or 1 in edge bore, 1 in x 2-1/4 in latch faces, 4 in CTC. Door thickness of 1-5/8 to 1-3/4 in, packed with extra mounting screws to accommodate 2 in doors. Cylinder 5-pin with nickel silver pins and keys. Faceplate 1 in x 2-1/4 in. Deadbolt 1-1/8 in x 2-3/4 in, square corner, no lip, dust box and door frame reinforcer; Latchbolt - 1-5/8 in x 2-1/4 in full lip. Bolt Maximum Security B300 single cylinder deadbolt with 7/8 in housing diameter, 1 in throw. ANSI/BHMA Grade 1 Security features. Both handleset and deadbolt fit all doors, 2-3/8 in or 2-3/4 in backset; square corner, round corner or drive in preps.
Plymouth exterior handleset grip with exterior single cylinder deadbolt in aged bronze.
| Backset Size_UOM | in |
|---|---|
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Cylinder Type | 5-Pin Standard Cylinder |
| Dimensions | 7/8in |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-7/8in |
| Finish | Aged Bronze |
| Grip Center to Center | 8-3/8 to 9-7/8in |
| Handle Type | Handleset Grip Only |
| Includes | Mounting Hardware |
| Interior Locking | No |
| Key Type | Keyed Different |
| Keyway Type | C |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Number of Cylinders | 1 |
| Overall Height | 18.06in |
| Re-Key Technology | Traditional |
| Security Grade | Grade 1 |
| Strike Type | Full Lip Square Corner |
| Weight (lbs) | 3.4400 |
|---|---|
| Brand | Schlage |
| UPC | 043156164288 |
| MPN | F58PLY716 |

Log In