We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage SC698P-B619 Wide Angle Viewer, 190 deg Viewing Angle, 1-3/8 to 2-1/8 in Thick Door, Solid Brass, Satin
SKU
ORG8122319
by Schlage
$25.89 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Constructed of durable solid brass
- Co-ordinates with Schlage locks and builders hardware
- 190 deg angle of view
Category: Door Hardware
190 deg viewer. Lenses projects 1/4 in from face of door. Four optical glass lenses, for doors 1-3/8 to 2-1/8 in thick. Installation requires 9/16 in hole, height 60 in from floor.
| Door Thickness | 1-3/8 to 2-1/8 in |
|---|---|
| Finish | Satin |
| Height | 4.25 in |
| Material | Solid Brass |
| Mounting Hole Diameter | 9/16 in |
| Suitable for | 1-3/8 to 2-1/8 in THK Doors |
| Viewing Angle | 190 deg |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 044074678536 |
| MPN | SC698P-B619 |

Log In