We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Seville J40SEV716 Privacy Lever, 3 Grade, Aged Bronze
SKU
ORG9696717
by Schlage
$40.66 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy installation
- For residential single and multi family doors
Category: Door Hardware
Seville lever bed and bath lock in aged bronze.
| Backset Size | 2-3/8 x 2-3/4in |
|---|---|
| Bolt Throw Size | 1/2in |
| Commercial/Residential | Residential |
| Cross Bore Diameter | 2-1/8in |
| Dimensions | 2.44 in L x 5.45 in W x 2.63 in H |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Edge Bore Diameter | 1in |
| Faceplate Size | 1 x 2-1/4in |
| Finish | Aged Bronze |
| Handle Type | Lever |
| Latch Housing Diameter | 7/8in |
| Latch Type | Spring Latch |
| Lock Type | Mechanical |
| Material | Metal |
| Projection Size | 1/2in |
| Security Grade | Grade 3 |
| Strike Size | 1-5/8 x 2-3/4in |
| Strike Type | Round Corner Full Lip |
| Throw Length | 1/2in |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5800 |
| UPC | 043156121427 |
| MPN | J40SEV716 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In