We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schlage Stratus J10 STR 619 Non-Locking, Transitional Passage Knob, 1-3/8 to 1-3/4 in Thick Door, Brass, Satin Nickel
SKU
ORG9996554
by Schlage
$29.13 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Easy installation
- Hall and closet function, both knobs always unlocked
Category: Door Hardware
Easy installation; fits all standard door preparations; hall and closet function; both knobs always unlocked.
| Backset Size | 2-3/8 2-3/4in |
|---|---|
| Backset Type | Adjustable |
| Cylinder Type | 5-Pin |
| Design | Stratus |
| Door Thickness | 1-3/8 to 1-3/4in |
| Finish | Nickel/Satin |
| Key Type | Keyed Alike |
| Keyway Type | C |
| Latch Type | Universal |
| Security Grade | 3 |
| Strike Size | 1-5/8 x 2-1/4in |
| Strike Type | Full Lip Radius Corner |
| Type | Non-Turning |
| Brand | Schlage |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.5800 |
| UPC | 043156863082 |
| MPN | J10STR619 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In