We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Square D Stab-lok NC0250CP Circuit Breaker, Mini, Type NC, 50 A, 2 -Pole, 120/240 V, Plug Mounting, White
SKU
ORG2001246
by SQUARE D
$141.75 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Provides overload and short circuit protection
- Color-coded handle identification is quick and easy with separate colors representing different ampere ratings
- Type NC with Robertson/slot screws
- Thermal magnetic trip protection
- Exclusive line side stab connection
- Trip-free operation
- Arc-resistant case
- For overload and short circuit protection
Stab-lok breakers are fully interchangeable with all past breakers and deliver the same proven quality. The unique Stab-lok breaker design of only a 1/2 in wide per pole, allows for the reduction of the size and weight of the loadcenter. These breakers are CSA approved to work only in federal pioneer branded residential panel.
| Actuator Type | Magnetic Thermal |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 50A |
| Dimensions | 1 in W x 3 in D x 3.4 in H |
| Interrupt Rating | 10kA |
| Mounting Type | Plug |
| Number of Poles | 2 |
| Operating Temperature | 40deg C |
| Terminal Type | Lug |
| Type | Mini Type NC |
| Voltage Rating | 120/240V |
| Wire Size | 14 to 4AWG |
| Brand | SQUARE D |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| UPC | 047569401671 |
| MPN | NC0250CP |

Log In