We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schumacher Pro DSR123 Battery Charger/Engine Starter, 12/24 V Output, AGM Battery
SKU
ORG5313804
by Schumacher
$432.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Microprocessor controlled, automatically adjusts the amperage rate to charge and maintain
- Multi-stage charging for added precision, safety and battery life
- Float mode monitoring, automatically maintains optimum battery charge
- Reverse hook-up protection
- Digital display, LED indicators and push button controls for ease and accuracy
- Retractable handle
- Safe for outdoor use
- Start/stop interface
- For SUVs trucks and large engines
Category: Battery Chargers & Jump Starters
Schumacher Pro Battery Charger/Engine Starter, 120 V Input, 12/24 V Output, 8 A Continuous, 60 A Intermittent Input, AGM Battery, 17 ft Cord Length, Digital Display, Dimensions: 16.25 x 20.5 x 33.63 in, Includes: (4) Cable Clamp Cleats, (4) Screws
| Battery Type | AGM |
|---|---|
| Cord Length | 17ft |
| Dimensions | 16.25 x 20.5 x 33.63in |
| Display Type | Digital |
| Includes | (4) Cable Clamp Cleats (4) Screws |
| Input Current Rating | 8 A Continuous 60 A Intermittent |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 12/24V |
| Weight (lbs) | 60.0000 |
|---|---|
| Brand | Schumacher |
| UPC | 026666420907 |
| MPN | DSR123 |

Log In