We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schumacher Pro DSR140 Manual Battery Charger, 12/24 V Output, 10 A Charge, 200 A Engine Start
SKU
ORG5313838
by Schumacher
$215.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty construction for strong starting power
- Manual Operation - must be monitored
- Solid State Circuitry - with silicon diodes for optimum performance
- 135 min Timer - for precision control over the charging process
- Easy to read Meter - shows charging levels
- 6 ga Output Cables - stay flexible In cold weather
- Premium Knobs
- Color coded Clamps - for a solid connection, on top- and side-mount battery posts
- Convenient Storage Profile - clamps on front, retractable handle and compact wheels
- 12 ft Total Reach - 6 ft power cord and 6 ft front mounted output cables
Category: Battery Chargers & Jump Starters
Schumacher Pro Manual Battery Charger, 120 VAC Input, 12/24 V Output, 10/45 A Input, 10 A Charging Current, Engine Start Current: 200 A, 12 ft Cord Length, Dimensions: 12.25 x 11.88 x 23.5 in, Includes: (1) Manual
| Charging Current | 10A |
|---|---|
| Cord Length | 12ft |
| Dimensions | 12.25 x 11.88 x 23.5in |
| Engine Start Current | 200A |
| Includes | (1) Manual |
| Input Current Rating | 10/45A |
| Input Voltage | 120VAC |
| Output Voltage | 12/24V |
| Brand | Schumacher |
|---|---|
| Weight (lbs) | 30.3000 |
| UPC | 026666428408 |
| MPN | DSR140 |

Log In