We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schumacher SC1308 Battery Charger/Engine Starter, 6/12 V Output, AGM Battery
SKU
ORG7227804
by Schumacher
$133.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Battery and alternator tester provides charge level and helps diagnose electrical problems
- Digital display, LED indicators and button controls for ease and accuracy
- Microprocessor controlled, automatically adjusts the amperage rate to charge and maintain
- Multi-stage charging for added precision, safety and battery life
- Float mode monitoring, automatically maintains optimum battery charge
- Auto-voltage detection
- Reverse hook-up protection
- Charger will not operate if clamps are reversed
- Wrap cleats provide convenient cord storage
- Schu Eco energy meets the highest industry standards for energy efficiency
Category: Battery Chargers & Jump Starters
Schumacher Battery Charger/Engine Starter, 120 V Input, 6/12 V Output, 4 A Continuous, 19 A Intermittent Input, AGM Battery, Digital Display, Dimensions: 7.13 x 10.38 x 10.88 in
| Battery Type | AGM |
|---|---|
| Dimensions | 7.13 x 10.38 x 10.88in |
| Display Type | Digital |
| Input Current Rating | 4 A Continuous 19 A Intermittent |
| Input Voltage | 120V |
| Output Voltage | 6/12V |
| Brand | Schumacher |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.6300 |
| UPC | 026666813082 |
| MPN | SC1308 |

Log In