We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schumacher SC1446 Manual Battery Charger, 6/12 V Output, 10 A Charge, 200 A Engine Start
SKU
ORG7399389
by Schumacher
$155.62 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For engine starting, charging and rugged use
- Manual Operation - must be monitored
- 135 min timer - for precision control over the charging process
- Easy to read meter - shows charging levels
- 8 ga Output Cables - stay flexible in cold weather
- Color coded clamps - for a solid connection, on top- and side-mount battery posts
- Clamps on front
- Retractable handle
- Compact wheels for easy storage
- 12 ft Total Reach - 6 ft power cord and 6 ft front-mounted output cables
Category: Battery Chargers & Jump Starters
Schumacher Manual Battery Charger, 120 VAC Input, 6/12 V Output, 8/43 A Input, 10 A Charging Current, Engine Start Current: 200 A, 12 ft Cord Length, Dimensions: 12.25 x 11.88 x 23.5 in, Includes: (1) Manual
| Charging Current | 10A |
|---|---|
| Cord Length | 12ft |
| Dimensions | 12.25 x 11.88 x 23.5in |
| Engine Start Current | 200A |
| Includes | (1) Manual |
| Input Current Rating | 8/43A |
| Input Voltage | 120VAC |
| Output Voltage | 6/12V |
| Brand | Schumacher |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.8600 |
| UPC | 026666814461 |
| MPN | SC1446 |

Log In