We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Schumacher SJ1331 Jump Starter/Portable Power, 12 VDC, 800 A
SKU
ORG9472135
by Schumacher
$113.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Built-in ultra-bright light with on/off switch
- LED indicators for internal battery status
- Hook-up safeguard alarm
Category: Battery Chargers & Jump Starters
Schumacher Jump Starter/Portable Power, 12 VDC, 800 A, 7 Ah Battery, Outputs USB: 1, LED Indicators: Yes, 8 ga Cable, 30 in Cable Length, Plastic, Dimensions: 10.88 in W x 9.75 in D x 10.63 in H
| Battery Capacity | 7Ah |
|---|---|
| Cable Length | 30in |
| Cable Size | 8ga |
| Current Rating | 800A |
| Dimensions | 10.88 in W x 9.75 in D x 10.63 in H |
| LED Indicators | Yes |
| Material | Plastic |
| Outputs USB | 1 |
| Voltage Rating | 12VDC |
| Brand | Schumacher |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.5500 |
| UPC | 026666813310 |
| MPN | SJ1331 |

Log In