We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scoot Mobile File, Metal, 2 Shelves, 2 Bins, 29.75" x 18.75" x 27", Black/Silver
SKU
SAF5370BL
by Safco
$353.74 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Locking laminate top doubles as additional workspace.
- Two side pockets for active files.
- Bottom storage shelf.
Category: Service Carts
Locking laminate top doubles as additional workspace. Two side pockets offer easy access to active files. Bottom shelf provides additional storage space. Material(s): Laminated Engineered Wood; Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black/Silver; Color Family: Black.
| Bin Color(s) | Black/Silver |
|---|---|
| Bin Quantity | 2 |
| Caster/Glide/Wheel | Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 1 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Door Quantity | 1 |
| Global Product Type | Filing Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 27" |
| Lock | Yes |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood; Steel |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 18.75" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 29.75" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Weight (lbs) | 44.0000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555537024 |
| MPN | 5370BL |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |

Log In