We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scoot Open Top Mobile File Cart, Metal, 1 Shelf, 3 Bins, 28" x 14.75" x 26", Black/Silver
SKU
SAF5373BL
by Safco
$244.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Accommodates letter/legal size hanging files.
- Side pockets on either end for active files.
- Shelf on bottom for additional storage.
- Wheels for easy mobility.
Category: Office Carts & Stands
Accommodates letter/legal size hanging files. Side pockets on either end for active files. Shelf on bottom for additional storage. Wheels for easy mobility. Material(s): Laminated Engineered Wood; Powder-Coated Steel; Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black/Silver; Color Family: Black.
| Bin Color(s) | Black/Silver |
|---|---|
| Bin Quantity | 3 |
| Caster/Glide/Wheel | Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | Filing Carts |
| Handle Quantity | 0 |
| Height (Max) | 26" |
| Lock | No |
| Material(s) | Laminated Engineered Wood; Powder-Coated Steel; Steel |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 14.75" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 28" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Brand | Safco |
|---|---|
| Weight (lbs) | 29.0000 |
| UPC | 073555537321 |
| MPN | 5373BL |
| Prop65 Warning | Warning: This product can expose you to Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause Cancer and Birth Defect/Reproductive Harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |


Log In