We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scoot Three Shelf Utility Cart, Metal, 3 Shelves, 1 Bin, 300 lb Capacity, 31" x 18" x 38", Black/Silver
SKU
SAF5339BL
by Safco
$430.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Built from pure steel.
- 3" over-sized casters (two locking) to add stability.
- Accessible handle for easy maneuverability.
- Powder coat finish for durability.
- Convenient side pocket for easy access to supplies or active files.
- Rated up to 300 lbs. (100 lbs. per shelf).
Category: Office Carts & Stands
Built from pure steel, this cart features a unique hole pattern design and 3" over-sized casters (two locking). Accessible handle for easy maneuverability. Powder coat finish for durability. Rated up to 300 lbs. (100 lbs. per shelf). Material(s): Powder-Coated Steel; Steel; Overall Material Type: Metal; Color: Black/Silver; Color Family: Black.
| Bin Color(s) | Black/Silver |
|---|---|
| Bin Quantity | 1 |
| Caster/Glide/Wheel | Twin-Wheel |
| Caster/Wheel Indicator | Yes |
| Caster/Wheel Size | 3" |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black/Silver |
| Compact Storage Indicator | No |
| Compartment Handle(s) | 0 |
| Compliance Standards | GREENGUARD Certified |
| Door Quantity | 0 |
| Global Product Type | General Utility Carts |
| Handle Quantity | 2 |
| Height (Max) | 38" |
| Lock | No |
| Material(s) | Powder-Coated Steel; Steel |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Wheels | 4 |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Material Type | Metal |
| Overall Width | 31" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Power Management Indicator | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Shelf Capacity (Weight) | 100 lb |
| Shelf Type(s) | Fixed |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Wheel Type | (2) Locking Swivel; (2) Non-Locking Swivel |
| Weight (lbs) | 49.5000 |
|---|---|
| Brand | Safco |
| UPC | 073555533927 |
| MPN | 5339BL |

Log In