We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch 10828-DL-2W Electrical Tape, 66 ft L, 7 mil Thick, PVC Backing, White
SKU
ORG6784557
by Scotch
$18.75 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Designed for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems and for marking safety areas
- Has excellent electrical insulating properties, wraps smoothly, conforms well and holds over a wide range of temperatures
- Pressure-sensitive rubber based adhesive
- Inhibits corrosion of electrical conductors
Designed for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems and for marking safety areas. Has excellent electrical insulating properties, wraps smoothly, conforms well and holds over a wide range of temperatures. Pressure-sensitive rubber based adhesive. Inhibits corrosion of electrical conductors.
| Color | White |
|---|---|
| Length [Nom] | 66 ft |
| Material | Polyvinyl Chloride (PVC) Backing |
| Packing Type | Plastic Container |
| Quantity | 100 per case |
| Resistance | Abrasion; Weather; Alkalies; Acid; Corrosion |
| Temp. Range [Nom] | 176° F |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 18 in·lb |
| Thickness [Nom] | 7 mil |
| Width [Nom] | 3/4 in |
| Wt. | 0.32 lb |
| UPC | 054007108283 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 10828-DL-2W |
| Brand | Scotch |

Log In