We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch 10836-DL-10 Electrical Tape, 66 ft L, 7 mil Thick, PVC Backing, Blue
SKU
ORG6784524
by Scotch
$20.14 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 7 mil electrical tape
- Abrasion and weather resistant
- For indoor and weather-protected outdoor uses
Scotch 35 Blue vinyl electrical tapes offer premium-grade quality and superior adhesion ideal for projects requiring color coding. 3M Scotch 35 colored vinyl electrical tapes are highly flexible, stretchy and conformable to virtually any shape requiring color coded insulation. UL LISTED, 3M Scotch 35 Blue vinyl electrical tapes are a great choice for your next project inside or out.
| Adhesion Strength | 20in-oz |
|---|---|
| Adhesive Material | Rubber |
| Backing Material | PVC |
| Color | Blue |
| Dielectric Strength | 1250V/mil |
| Length | 66in |
| Temperature Rating | 221deg F |
| Thickness | 7mil |
| Voltage Rating | 600V |
| Width | 3/4in |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Scotch |
| UPC | 054007108368 |
| MPN | 10836-DL-10 |

Log In