We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch 35 Electrical Tape, 66 ft L, 3/4 in W, PVC Backing, Gray
SKU
ORG5020078
by Scotch
$21.72 /ROLL
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The combination of the pressure-sensitive, rubber resin adhesive and the PVC backing offers excellent electrical and mechanical protection
- Flame retardant and highly resistant to abrasion, moisture, alkalis, solvents and many acids
- Withstands a temperature range of 32 to 221 deg f
- For indoor and weather-protected outdoor uses
Scotch Vinyl electrical tape 35 is a 7 mil thick, premium-grade, color-coded electrical tape. This flame-retardant tape is suitable for use in phase identification, color coding of motor leads and piping systems and for marking safety areas. this tape is 600v-rated and withstands a temperature range of 32 to 221 deg F. Scotch vinyl electrical tape 35 provides electrical and mechanical protection with the combination of an aggressive, pressure-sensitive, rubber-resin adhesive and an elastic PVC backing. This tape is flame-retardant and is highly resistant to abrasion, moisture, alkalis, acids, solvents and varying weather conditions. It stretches easily and adheres virtually in any shape.
| Adhesion Strength | 20in-oz |
|---|---|
| Adhesive Material | Rubber |
| Backing Material | PVC |
| Color | Gray |
| Dielectric Strength | 1250V/mil |
| Length | 66in |
| Temperature Rating | 32 to 220deg F |
| Thickness | 7mil |
| Voltage Rating | 600V |
| Width | 3/4in |
| Brand | Scotch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 054007000723 |
| MPN | 35 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In