We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch 3850S-2-1RD Heavy-Duty Packaging Tape, 38.2 yd L, 1.88 in W, 3.1 mil Thick, Hot Melt Adhesive, Clear
SKU
ORG4465910
by Scotch
$14.38 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Provides excellent holding power for heavy-duty packaging and shipping
- Strong seal on all box types, including hard-to-stick-to 100% recycled boxes
- Strong, durable solvent-free hot melt adhesive seals and protects
- Release coating makes unwind easy
- Scotch brand's strongest clear-to-the-core packaging tape
- Clear backing and instant adhesion
- Seals seams with one strip so boxes stay closed
- Heavy-duty seal, even through rough handling
- For shipping, packaging, moving, storage, mailing
Category: Retail Equipment & Supplies
Our Scotch Heavy-duty shipping packaging tape holds strong on all box types, including 100% recycled boxes. It's even assured to stay sealed. The strong, tough, solvent-free hot melt adhesive locks in your heavy-duty contents and locks out everything else. You don't need layers of tape to get the job done -just one strip at a time, so you save time. Your heavy packages can bear the weight and stay sealed through it all with Scotch heavy-duty packaging tape.
| Adhesive Material | Hot Melt |
|---|---|
| Backing Material | Polypropylene |
| Color | Clear |
| Core Size | 3in |
| Length | 38.2in |
| Thickness | 3.1mil |
| Type | Heavy-Duty |
| Width | 1.88in |
| Brand | Scotch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7400 |
| UPC | 638060927670 |
| MPN | 3850S-2-1RD |

Log In