We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scotch CD/DVD Bubble Mailers
SKU
MMM793425CS
by Scotch
$14.81 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Bubble-cushioned for lightweight protection
- Strong, tamper-evident seal with self-sealing adhesive closure
- Kraft paper exterior ideal for mailing labels
- Perfect size for mailing CDs/DVDs
Category: Envelopes & Mailers
Scotch Bubble Mailers feature a lightweight bubble cushioning for protecting your contents. Kraft paper exterior provides an ideal surface for your mailing labels. Self-sealing adhesive closure creates a strong, tamper-evident seal. Durable mailers are perfect for mailing CDs/DVDs.
| Brand Name | Scotch |
|---|---|
| Closure Type | Self-adhesive Seal |
| Country of Origin | United States |
| Features | Cushioned |
| Features | Durable |
| Features | Lightweight |
| Features | Tamper Evident |
| Mailer/Envelope Classification | #000 |
| Mailer/Envelope Length | 8" |
| Mailer/Envelope Size | 8" x 7 1/4" |
| Mailer/Envelope Type | CD/DVD |
| Mailer/Envelope Width | 7 1/4" |
| Manufacturer Part Number | 793425CS |
| Manufacturer | 3M |
| Packaged Quantity | 25 |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Kraft Paper |
| Product Name | CD/DVD Bubble Mailers |
| Product Type | Mailer |
| UNSPSC | 44121503 |
| Brand | Scotch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.7500 |
| UPC | 638060657171 |
| MPN | 793425CS |

Log In