We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Screwdriver Kits, 1,050 rpm, 12 V
SKU
ORS115DCF610S2
by DeWalt
$202.68 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Compact, lightweight design fits into tight areas.
- Three LEDs provide light and increased visibility without shadows.
- Belt hook included for portability.
Category: Hand Tools
Compact, lightweight design fits into tight areas. Three LEDs provide light and increased visibility without shadows. Belt hook included for portability.
| Batt. Type | Lithium-Ion |
|---|---|
| Chuck Size | 1/4 in |
| Chuck Type | Hex |
| Clutch Settings | 15 |
| Control Type | On/Off/Reverse |
| Handle Type | PIstol Grip |
| Includes | (2) 12V MAX Lithium Ion Battery Packs; Belt Hook; Contractor Bag; DCF610 1/4 in Screwdriver; Fast Charger |
| Length [Nom] | 6.25 in |
| Power Source | Battery |
| Speed [Max] | 1 |
| 050 rpm | |
| Tip Type | Hex |
| Type | Screwdriver Kit |
| Voltage [Nom] | 12 V |
| Wt. | 2.2 lb |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | DeWalt® |
| Weight (lbs) | 4.3300 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911204026 |
| MPN | DCF610S2 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In