We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Scrub Brush, White Polypropylene Bristles, 6" Brush, 6" Handle
SKU
BWKFSCBWH
by Boardwalk
$12.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Color-coded.
- Stiff, strong bristles.
- Ergonomic block.
- Lanyard hole.
Categories: Janitorial & Sanitation Supplies, Cleaning Tools, Cleaning Brushes
Color-coded scrub brushes simplify task-specific organization. Stiff bristles are strong enough for outdoor maintenance tasks yet supple enough for indoor kitchen tasks. Sturdy ergonomic block accommodates tasks where the application of pressure is necessary. Lanyard hole enables hang-hook storage. Bristle Material: Polypropylene; Bristle Length: 2.5 "; Brush Length: 6"; Handle Length: 6".
| Bristle Color | White |
|---|---|
| Bristle Length | 2.5 " |
| Bristle Material | Polypropylene |
| Brush Length | 6" |
| Global Product Type | Scrub Brushes |
| Handle Length | 6" |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 749507984450 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4100 |
| MPN | FSCBWH |
| Brand | Boardwalk |

Log In