We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$22.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Dual textured with a scrubbing side for removing tough soils and a smooth side for quick dirt absorption.
- Extra-large towels for superior cleaning capacity.
- Contains skin conditioners to help prevent dryness and irritation.
- For use anywhere heavy duty cleaning is required; no water needed.
- Fresh citrus scent.
- Innovative SIMPUL Nozzle virtually eliminates roping by providing one wipe every time.
- Patent pending dispensing nozzle features re-wetting design to help ensure consistent towel saturation, virtually eliminating dry wipes.
- Bucket ships pre-threaded and ready to use to make cleaning up hassle free.
- Effective on oil, grease, paint, adhesives, tar, and asphalt.
Category: Cleaning Cloths
Dual-textured wet towels for quick, convenient cleaning. Dual textured with a scrubbing side for removing tough soils and a smooth side for quick dirt absorption. Extra-large towels for superior cleaning capacity. Contains skin conditioners to help prevent dryness and irritation. For use anywhere heavy duty cleaning is required; no water needed. Fresh citrus scent. Towel/Wipe Type: Hand/Body Wet Wipe; Application: Hand Washing; Material(s): Cloth; Number of Plies: 2.
| Application | Hand Washing |
|---|---|
| Color(s) | Silver/Yellow |
| Diameter | 5.38" |
| Dirt Types | Oil; Grease; Oil Based Paint; Tar; Adhesives; Mud; Clay; Soil; Brake Dust; Carbon Black; Shellacs; Urethanes; Varnish; Wood Stain; Caulk; Silicone Sealers; Gasket Sealers; Asphalt; Asphalt Sealers; Creosote; Modern Printing Ink |
| For Use With | 6301-01 |
| Global Product Type | Shop Towels and Rags |
| Length | 12" |
| Material(s) | Cloth |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 72 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Packaging | Bucket |
| Scent | Fresh Citrus |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Hand/Body Wet Wipe |
| Width | 10.5" |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 2.6300 |
|---|---|
| Brand | GOJO |
| UPC | 073852012163 |
| MPN | 639606EA |

Log In