We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SD2000P USB-C 5 Gbps Single 4K Nano Dock, Black
Delivered in 2-4 business days
- Best for USB-C devices that support Power Delivery and a single 4K monitor.
- Supports USB-C PD 3.0 (60 W of laptop charging).
- Supports one monitor.
- Video Ports: 1 x HDMI v1.4 or 1 x DisplayPort v1.2++.
- Plug-and-play installation without the need for drivers or downloads.
- Host device must support Power Delivery and DisplayPort Alt mode over USB-C.
Ideal for hot-desking, hoteling, home office and educational environments requiring a single monitor solution, Kensington's SD2000P USB-C Single 4K Nano Dock with 60 W Power Delivery is Thunderbolt 3 compatible and provides users with a simple connection to a desktop setup. The SD2000P allows users to choose between HDMI or DP++ video ports to accommodate different monitor setups, connect to their favorite USB accessories using two USB 3.1 Gen1 ports, and use the USB-C 3.2 Gen1 connection to transfer up to 5 Gbps of data while powering their device. For Use With: USB-C Devices; Operating System Compatibility: Android OS 9 and Later; Chrome 44 and Later; iPad OS 13.4 and Later; Mac OS 10.13 and Later; Windows 7 and Later; Connector/Port/Interface: USB-C; Batteries Required: No.
| Batteries Included | No |
|---|---|
| Batteries Required | No |
| Color(s) | Black |
| Connector/Port/Interface | USB-C |
| Depth | 4.6" |
| For Use With | USB-C Devices |
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
| Height | 8.9" |
| OEM/Compatible | OEM |
| Operating System Compatibility | Android™ OS 9 and Later; Chrome™ 44 and Later; iPad® OS 13.4 and Later; Mac® OS 10.13 and Later; Windows® 7 and Later |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 4" |
| UPC | 085896382607 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2500 |
| MPN | K38260NA |
| Brand | Kensington |

Log In