We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
SD5700T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station, Black
SKU
KMWK35175NA
by Kensington
$221.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- Best for Thunderbolt 4 Windows 10 or Later laptops and backward compatibility with Thunderbolt 3, USB-4, and USB-C devices running Windows 10 or Later, or Mac OS 11 or Later. Supports single 8K or dual 4K video.
- Supports USB-C PD 3.0 (90 W of laptop charging).
- Supports two monitors.
- Features Thunderbolt 4 video ports.
- Maximum resolution supported is single 8K 30 Hz or dual 4K 60 Hz via the available Thunderbolt 4 ports.
- Plug-and-play installation, though installation of Kensington DockWorks software is recommended for the best connection, performance, and security from your Kensington universal docking station.
Category: Laptop Docking Stations
The first of a generation, the SD5700T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking Station with 90W PD offers premium Thunderbolt benefits now, and well into the future; compatible with Thunderbolt 4-enabled Windows 10 or Later laptops and backward compatibility with Thunderbolt 3, USB-4, and USB-C devices running Windows 10 or later, or mac OS 11 or later, regardless of how many devices are connected. Features include 11-ports, single 8K @ 30 Hz, or up to dual 4K @ 60Hz video, 40 Gbps data transfer speeds, UHS-II SD 4.0 card reader speeds, and more. For Use With: Laptops; USB-C Devices; Operating System Compatibility: Mac OS 11 and Later; Windows 10 and Later; Connector/Port/Interface: Thunderbolt 4; Batteries Included: No.
| Batteries Included | No |
|---|---|
| Color(s) | Black |
| Connector/Port/Interface | Thunderboltâ„¢ 4 |
| Depth | 10" |
| For Use With | Laptops; USB-C Devices |
| Global Product Type | Computer Docking Stations |
| Height | 3.66" |
| OEM/Compatible | OEM |
| Operating System Compatibility | Mac® OS 11 and Later; Windows® 10 and Later |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 6.14" |
| Brand | Kensington |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.3000 |
| UPC | 085896351757 |
| MPN | K35175NA |

Log In