We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends JN 16W Adirondack Chair, 5-1/4 in W, 20-1/2 in D, 36-3/4 in H, Cypress Seat, Cypress Frame
SKU
ORG5165295
$100.98 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Partial Assembly
- Made of Cypress
- 1 year warranty
- Need Replacement Parts or Missing Parts. Call 800-800-4950
- To Extend the Life of the Adirondack, Place Under Covered Porch or Area
Category: Patio Chairs
Seasonal Trends Adirondack Chair, 250 lb Weight, Cypress Seat, 20 in Seat Width, 18.5 in Seat Depth, 18.5 in Back Width, 30 in Back Height, Arm Height from Floor: 21 in, Arm Height from Seat: 6.5-11.25 in, Cypress Frame, White Frame, 5-1/4 in Width, 20-1/2 in Depth, 36-3/4 in Height
| Arm Height from Floor | 21in |
|---|---|
| Arm Height from Seat | 6.5-11.25in |
| Back Height | 30in |
| Back Width | 18.5in |
| Depth | 20-1/2in |
| Frame Color | White |
| Frame Material | Cypress |
| Seat Depth | 18.5in |
| Seat Material | Cypress |
| Seat Width | 20in |
| Weight Capacity | 250lb |
| Width | 5-1/4 |
| UPC | 039678871629 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.0000 |
| MPN | JN 16W |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In