We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends 52069 Tabletop Fire Bowl, 15.6 in OAW, 6.5 in OAD, 4.17 in OAH, Rectangular, Propane
SKU
ORG7313240
$103.06 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
- 15,000 BTU heat output
- Durable steel construction
- Stainless steel burner
- Includes LavaGlass®
- For use with 1 lb propane tank(not included)
Category: Fire Pits & Fireplaces
The tabletop fire bowl brings an simple yet powerful touch of modern design to your outdoor area. This fire bowl boasts a bright and warming 15,000 BTU heat output. The body is crafted from quality steel and coated in rust resistant paint. This fire bowl is for use with a 1 lb propane tank, securely attached and concealed beneath the table. This unit fits most tables with an umbrella hole and includes LavaGlass beads.
| Burning Depth | 1.18in |
|---|---|
| Burning Height | 12.91in |
| Burning Width | 4.92in |
| Color | Black |
| Finish | Matte Black |
| Gas Type | Propane |
| Heating Area | 20sq. ft. |
| Heating Capacity | 15000BTU |
| Ignition Type | Match |
| Includes | Fire Bowl and LavaGlassreg Beads |
| Material | Steel Stainles Steel Zinc and Plastic |
| Overall Depth | 6.5in |
| Overall Height | 4.17in |
| Overall Width | 15.6in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Seasonal Trends |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.8200 |
| UPC | 034613520693 |
| MPN | 52069 |

Log In