We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonal Trends 52073 Morgan Hill Fire Column, 19.5 in OAW, 19.5 in OAD, 29..75 in OAH, Square, Propane
SKU
ORG7368749
$375.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 40,000 BTU heat output
- Beautiful granite tabletop edge
- Durable Envirostone® construction
- Pulse ignition and stainless steel burner
- Includes lava rock
- For use with 20 lb propane tank(not included)
Category: Fire Pits & Fireplaces
The Morgan Hill fire column features a granite tabletop and true to life faux stone body, hand painted with careful detailing. The Envirostone material is weather resistant and lightweight. This unit is for use with a 20 lb propane tank and is capable of up to 40,000 BTU heat output. The flame is emitted from a stainless steel burner and controlled by pulse ignition.
| Burning Depth | 1.58in |
|---|---|
| Burning Height | 12.8in |
| Burning Width | 12.8in |
| Color | Brown |
| Finish | Envirostonereg |
| Gas Type | Propane |
| Heating Area | 140sq. ft. |
| Heating Capacity | 40000BTU |
| Ignition Type | Pulse |
| Includes | Fire Column and Lava Rock |
| Material | Envirostonereg Granite and Steel |
| Overall Depth | 19.5in |
| Overall Height | 29..75in |
| Overall Width | 19.5in |
| Shape | Square |
| UPC | 034613520730 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 85.0000 |
| MPN | 52073 |
| Brand | Seasonal Trends |

Log In